Pavel Pešina

KYTARA

Náš kytarista Pavel Pešina pochází (podobně jako Luned) z Podkrušnohoří v severozápadních Čechách a hudební geny zdědil nejspíš po svém dědečkovi z matčiny strany. Dědeček Vilém (Wilhelm) se stejně jako Pavel narodil v Teplicích (Teplitz-Schönau) a byl to hudební nadšenec, sborový zpěvák a celkově člověk, který fandil kultuře. Byl to právě on, kdo Pavla přivedl k hudbě.

Prvním impulsem bylo, když jako dítě školou povinné začal Pavel dvakrát týdně po večerech navštěvovat základní uměleckou školu v rodných Teplicích. Několik let tam studoval hru na klavír společně s hudební teorií, což pokládá za dobrý základ a zároveň za svůj hudební start.

Dalším milníkem bylo rozhodnutí naučit se hrát na kytaru, přičemž hlavní motivací bylo zejména to, že se kolem zpívajících kytaristů tradičně shlukují dívky a ženy, což byl v době vysokoškolských studií celkem pádný argument 😉 Většinu písní z té doby dokáže Pavel i dnes jednoduše vyvolat z paměti a zahrát takříkajíc „z voleje“. Časem ho už „hospodská liga“ přestávala bavit, na kytaru přece hraje kdekdo, a tak začal pošilhávat po jiných nástrojích. Své místo si tak v Pavlově hudebním životě našly mandolína a baskytara.

Ke skutečnému hudebnímu startu mu však paradoxně dopomohla událost, o kterou stojí jen málokdo – po dvaceti letech zaměstnání u železnice se Pavel najednou ocitl bez práce. Situaci však vzal jako výzvu a v náhle vzniklém přebytku volného času kývl na nabídku kamaráda hrát na baskytaru hned ve dvou jeho libereckých kapelách (Anyz a Náhodné setkání). Tato etapa sice trvala jen dva roky, ale dala mu spoustu zkušeností z hudební branže, ze kterých čerpá dodnes. A taky mu přivedla do cesty spoustu nových lidí – muzikantů, zvukařů, pořadatelů apod., s velkou částí z nich se rád setkává dodnes.

A pak nastala etapa pražská – postupně se Pavel stal členem kapel Ups&Downs, The Empathieves, Confused Currywurst, Jakodoma, KokoPipi Band …a samozřejmě LunedBand. Většinu z těch kapel (nebo jeho působení v nich) už odvál čas, ale LunedBand díky bohu zůstává.

Významnou roli v jeho hudebním životě sehrál i klub Válec, jehož spoluvlastníkem byl Pavel více než čtyři roky, a kde působil též jako dramaturg, pořadatel akcí, zvukař a občas i jako barman a kuchař. Klub také sloužil Pavlovým kapelám jako zkušebna a samozřejmě jako místo, kde mohly jeho kapely kdykoliv zahrát pro publikum.

V naší kapele Pavel zejména obsluhuje elektrickou kytaru, trochu zpívá, ale je též spoluautorem hudby u některých písní a autorem většiny aranží. Na zkouškách a jamech se občas chopí i dalších nástrojů, jako je baskytara, klávesy a v případě nouze nejvyšší je na nezbytně nutnou dobu ochoten sednout si i za bicí. Kromě toho se taky stará o různé administrativní a provozní záležitosti kolem kapely.